Szkolenia

Relacja z warsztatów edukacyjnych "Dziecko i Mama"

Warsztaty Dziecko i Mama

Za mną bardzo dobry weekend.  Warsztaty "Dziecko i Mama" pozwoliły mi zatrzymać się na chwilę w gonitwie codzienności i zastanowić się nad swoją rolą jako matki, nad moimi emocjami. Pozwoliły mi skonfrontować, a czasem zdefiniować i doprecyzować moje uczucia związane z macierzynstwem z innymi uczestniczkami pod czujnym okiem psychologa. Było warto. 
Karolina Dudkowska, uczestniczka warsztatów.

I edycja warsztatów edukacyjnych „Dziecko i Mama” już za nami! W ostatni weekend majowy grupa mam spotkała się w Krainie Rumianku i rozprawiała na tematy związane z wyzwaniami jakie niesie ze sobą macierzyństwo.

Pierwszego dnia mamy omawiały aspekty związane z wewnętrznymi wartościami, którymi każdy z nas kieruje się w codziennym działaniu. Każda mama wychowując swoje pociechy kieruje się właśnie swoim indywidualnym systemem wartości. Jak się okazuje, ułożenie piramidy takich wartości jak: miłość, przyjaźń, rodzina, wolny czas, kariera, pieniądze, hobby, wolność, jest wyzwaniem samym w sobie. Wychowując małe dzieci często brakuje czasu na rozmyślania nad sprawami wyższymi. A przecież dzieci poprzez stałą obserwację chłoną naszą piramidę wartości każdego dnia. Nasz stosunek do rodziny czy pieniędzy staje się niejako bazą wyjściową dla naszych pociech i warto o tym pamiętać.

Warsztaty Dziecko i Mama

Drugiego dnia skupiłyśmy się na nawiązywaniu relacji z dzieckiem. Jak dotrzeć do naszej pociechy? Jak z nią rozmawiać, żeby słyszeć i być słyszaną?

Relacja z dzieckiem
Na zakończenie warsztatów rodzice wyklejali współnie zdjęcia swoich pociech. Było dużo zabawy i śmiechu, a zdjęcia wyszły znakomicie!

Wyklejanie zdjęć
Zdjęcie


Ostatni majowy weekend spędziłam na pięknym Polesiu w Krainie Rumianku współprowadząc i uczestnicząc w warsztatach Dziecko i Mama. Słoneczna pogoda, piękna przyroda i zaopiekowanie maluchów przez ojców i babcię sprzyjały wyciszeniu i refleksji nad przekonaniami i emocjami związanymi z macierzyństwem oraz potrzebami małymi i dużymi. Bardzo dziękuję innym mamom za rozmowy, otwartość w dzieleniu się swoimi doświadczeniami i mam nadzieję na kolejne spotkania.
Gosia Bułhak, psychoterapeutka


Wszystkim uczestniczkom i uczestnikom Fundacja bardzo dziękuje za aktywny udział 🙂

Szkolenie, a raczej warsztaty dla młodych mam 

WARSZATATY EDUKACYJNE "Dziecko i Mama"

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wiosennych warsztatach skierowanych do młodych mam oraz kobiet spodziewających się dziecka. 

Gdzie: Stowarzyszenie Kraina Rumianku, Hołowno 66, 21-222 Podedwórze
http://krainarumianku.pl/kontakt/
Kiedy: 28-29 maj 2016
Cena: 250zł od rodziny – ta kwota pokrywa koszt warsztatów, koszt noclegu oraz wyżywienia (Potwierdzeniem udziału jest wpłata zaliczki w wysokości 100zł na konto fundacji najpóźniej na 3 tygodnie przed warsztatami, tj. do 6 maja 2016)
mBank S.A. 10 1140 1977 0000 2283 9900 1001
W tytule proszę wpisać: Warsztaty dla mam, oraz swoje imię i nazwisko.
Zgłoszenia proszę przesyłać mail'owo
m.styczek(at)gmail.com bądź telefonicznie pod nr telefonu 666-236-306.

Warsztaty edukacyjne dla młodych mam mają na celu bliższe zapoznanie się z problemami, jak i urokami macierzyństwa. Podczas warsztatów omawiane elementy procesu opieki nad dzieckiem, takie jak poród, karmienie piersią, słuchanie potrzeb dziecka, układanie własnych wartości, stają się wyjściową bazą do refleksji nad podejściem mam do sposobu wychowywania swoich pociech. Warsztaty mają formę ćwiczeń i rozmów prowadzonych przez grupę. Prowadzącymi zajęcia są zarówno zaproszeni goście (psychoterapeutka, położna oraz arteterapeutka) jak i same uczestniczki warsztatów. Podczas całych zajęć mamy przebywają razem ze swoimi dziećmi, uczestnicząc aktywnie w zajęciach karmią swoje pociechy według ich potrzeb.

P R O G R A M:
Dzień I, 28 maj 2016
Godz. 12:00
Przywitanie uczestniczek i poczęstunek
Godz. 13:00-14:30
Organizacja warsztatów. Spisanie przyjętych zasad, integracja grupy.
Godz. 14:30-14:50
Przerwa (soki owocowe, herbata i kanapki)
Godz. 14:50-16:30
Gość I (Anna Przeor, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej we Włodawie Oddział Ginekologiczno-Położniczy) – Położna omówi swoją rolę i zadania w kontakcie z przyszłymi i obecnymi mamami. Mamy przedstawią swoje oczekiwania względem położnej. Możliwość omówienia wybranych problemów (ból porodowy, karmienie piersią, opieka nad niemowlęciem w pierwszych dobach jego życia).
Godz. 16:30-17:00
Gra integracyjna: piramida wartości.
Godz. 17:00-18:00
Przerwa (soki owocowe, herbata i kanapki)
Godz. 18:00-19:00
Gość II (Małgorzata Bułhak, psychoterapeutka, Warszawa) – psychoterapeutka omówi elementy idei macierzyństwa bliskości.
O przywiązaniu, relacji i potrzebach małych i dużych.
Godz. 19:00-19:30
Podsumowanie dnia I
Wspólny wieczór integracyjny i kolacja w Krainie Rumianku. W ramach wieczoru integracyjnego będzie możliwość wyklejenia deseczki wizerunkiem swojej pociechy. Zajęcia poprowadzi Jolanta Madej, doświadczona malarka i arteterapeutka.

W czasie trwania I dnia warsztatów ojcowie/opiekunowie wraz ze starszymi dziećmi wezmą udział w warsztatach wypieku ciasteczek i robienia mydełek na terenie Stowarzyszenia Kraina Rumianku. Po południu zabawa w piaskownicy i spacer. 

Zakwaterowanie w Krainie Rumianku, Hołowno

DZIEŃ II, 29 maj 2016
Godz. 8:00-9:00
Śniadanie
Godz. 9:00-10:30
„Mamo wysłuchaj moich potrzeb” cz.I – psychoterapeutka Gosia Bułhak doradzi jak słuchać dziecka, żeby słyszeć co ono do nas „mówi” i jak mówić, żeby zostać usłyszanym. Sposoby na pozytywną komunikację z dzieckiem.
Godz. 10:30-11:00
Przerwa aktywna – mamy zastanawiają się czego nie słyszą?
(Soki owocowe, herbata, kanapki)
Godz. 11:00-12:30
„Mamo wysłuchaj moich potrzeb” cz.II – uczestniczki opowiedzą czego nie słyszą, a co chciałyby usłyszeć, czyli dlaczego nie rozumiem swojego dziecka, albo czemu ono nie rozumie mnie? Czyli omówienie napadów szału na sklepowej podłodze.
Godz. 12:30-13:30
Obiad
Godz. 13:30-15:00
Wiem co jem – Plansze żywieniowe. Jak dieta wpływa na rozwój naszego organizmu i naszego dziecka? Produkty ekologiczne, domowe przetwory.
Godz. 15:00-15:30
Przerwa (soki owocowe, herbata, kanapki)
Godz. 15:30-16:30
Zakończenie dnia II i podsumowanie warsztatów.

W tym samym czasie ojcowie/opiekunowie wraz ze starszymi dziećmi odwiedzą ekologiczne gospodarstwo Moniki i Roberta Kuryluk (oglądanie maszyn rolniczych, przejażdżka ciągnikiem, zabawa z kurami, spacer po lesie, sadzie i ogrodzie).
Adres gospodarstwa: Holeszów 117, 22-220 Hanna

 

Serdecznie zapraszamy!
Osoba kontaktowa: Monika Styczek-Kuryluk tel. 666 236 306